DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2022 r.

4 846 552

+4,50%

do roku 2021


Wydatki na kulturę obejmują wydarzenia promocyjno-kulturalne, dotacje na kulturę, utrzymanie i remonty świetlic i bibliotek, utrzymanie zabytków, wydatki sołeckie i osiedlowe.

wydatki na inwestycje w 2022 r.

8 015 854

+1051,59%

do roku 2021

wydarzenia kulturalne w 2022 r.

wydatki na wydarzenia promocyjno- kulturalne w 2022 r.

1 135 544


+21,76%

do roku 2021


24

koncerty

13

imprez plenerowych i pikników

9

seansów filmowych, widowisk muzycznych i teatralnych

24

warsztaty

wydarzenia kulturalne w 2022 r.

Działo się... 


Plakat "Kolędowanie na góralską nutę".
Zdjęcie przedstawia śpiewające kobiety.

Koncerty kolęd i pastorałek 

9 stycznia 2022 r. w Pęcicach i Komorowie

16 stycznia 2022 r. w Michałowicach

Koncerty "Kolędowanie na góralską nutę" w wykonaniu folk kapeli "Góralska Hora" (zespół muzyczny pochodzący z polskich gór oraz ze Słowacji) odbyły się 9 stycznia w kościołach w Pęcicach oraz w Komorowie. Natomiast w innym muzyczny klimat przeniósł słuchaczy koncert "Kolędy na jazzowo", który odbył się 16 stycznia w kościele w Michałowicach. W programie można było usłyszeć tradycyjne kolędy polskie oraz utwory z obszaru Ameryki Łacińskiej, we współczesnych jazzowych aranżacjach,   które wykonała kubańska wokalistka mieszkająca w Polsce, Yaremi Kordos. Kolędy zostały specjalnie zaaranżowane na tę okazję. Odbiorców czekały wspaniałe improwizacje zagrane przez tak znakomitych artystów jak Luis Nubiola, wybitny kubański saksofonista czy Michał Borowski, mistrz saksofonu tenorowego. Była to wielka uczta dla fanów jazzu.

Zdjęcie kobiety przebranej w stój wiosny.

Przywitajmy wspólnie Wiosnę!

20 marca 2022 r.

W  niedzielę na mieszkańców oraz goszczące w gminie rodziny z Ukrainy czekała moc atrakcji podczas plenerowego spotkania w parku w Regułach. Wspólne witanie wiosny zaczęło się od rodzinnego spaceru Nordic Walking z ornitologiem. Następnie przeprowadzono warsztaty i animacje dla dzieci w świetlicy w Regułach oraz integrację przy ognisku. Na zakończenie nie mogło zabraknąć również tradycyjnego topienia Marzanny. 

Solidarni z Ukrainą: koncerty, "UKRAINNOŚĆ", filmy 

19 i 20 marca, 24 kwietnia, 9 i 23 kwietnia 2022 r.

W reakcji na tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w lutym u naszych wschodnich sąsiadów, zorganizowano cykl różnorodnych wydarzeń stanowiących wsparcie dla obywateli Ukrainy płynące z  gminy Michałowice od pierwszych dni wojny. Jedną z jego form były zorganizowane trzy koncerty charytatywne „Solidarni z Ukrainą” połączone z możliwością spędzenia czasu towarzysko i we wspólnocie. Podczas koncertów można było też wesprzeć finansowo zbiórkę Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadziła szeroko zakrojone działania pomagając ofiarom wojny w Ukrainie. Pełne sale i znaczna ilość zebranych środków finansowych najlepiej świadczyły o zaangażowaniu mieszkańców. 

W wyjątkowych koncertach wystąpili znakomici artyści z Ukrainy i Mołdawii: Yelyzaveta Kostrub – śpiew, Roman Chraniuk – kontrabas oraz zespół „Besarabia” w składzie: Dumitru Harea – fletnia Pana, tilinka, okaryna, Andrij Melnyk – akordeon, Jurij Voloshyn – saksofon. W koncertach udział wziął także chór ludowy z Komorowa „Kumy”. Licznie zgromadzona publiczność podczas występów w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice,  Dziennym Dniu Seniora w Komorowie oraz remizie OSP w Nowej Wsi wysłuchała utwory muzyki klasycznej, filmowej, etnicznej oraz tych, które już na stałe zapisały się w historii polskiej i ukraińskiej muzyki. Szczególnie bliskiej wykonawcom tradycyjnej muzyki Mołdawii, Rumunii i Ukrainy. Zarówno żywiołowej jak: hora, hostropec, sîrba, jak i nostalgicznych ballad, które są nieodłącznym elementem karpackiej kultury.

Kolejnym, wyjątkowym wydarzeniem było widowisko poetycko-muzyczne "Ukrainność". Zorganizowano je w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice w Regułach. Podczas wydarzenia były poruszane tematy m.in.: Ile Ukrainy w Polsce? Ile Polski w Ukrainie? Ile sobie wzajemnie zawdzięczamy? Ile wiemy o o tradycyjnej ukraińskiej muzyce? Ukraińskie klimaty z twórczości Iwaszkiewicza, Langego, Miłosza. Wystąpili w widowisku: Magdalena Warzecha - recytacje, śpiew; Anna Okhrimchuk - śpiew, instrumenty perkusyjne; Serhii Okhrimchuk - skrzypce; Paweł Iwaszkiewicz - drewniane instrumenty dęte; Wojciech Pulcyn - kontrabas, UD.

Natomiast w na sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice zaprezentowano dwa ukraińskie filmy: "Gniazdo Turkawki" (opowiadający o dylematach emigracji Laureat Złotego Księcia w kategorii najlepszy ukraiński film fabularny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie 2016) oraz "U311 Czerkasy". Ten drugi opowiada o tym, jak zaczęła się wojna Rosji z Ukrainą. To opowieść o determinacji i bohaterstwie załogi ukraińskiego trałowca broniącego Ukrainy przed rosyjską agresją. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na Ukrainie film "U311 Czerkasy" to jeden z najważniejszych dziś filmów ukraińskich i filmów o Ukrainie. Jego autorem jest Tymura Yashchenko, absolwent łódzkiej filmów i mieszkający od lat w Polsce reżyser. Jego obraz jest historią, która dotyka zwykłych ludzi, także widzów siedzących wygodnie na widowni.

Zdjęcie przedstawia widownie oglądającą występ zespołu ludowego.
Zdjęcie przedstawia występ artystów na scenie.
Zdjęcie przedstawia sylwetki osób oglądających film w kinie.
Zdjęcie przedstawia mężczyznę siedzącego na chodniku i mówiącego do mikrofonu.
Zdjęcie przedstawia występ artystów na scenie.

ŚWIETLIKI - KONCERT W MICHAŁOWICACH

20 maja 2022 r.

Świetliki to polska grupa muzyczna zaliczana do nurtu alternatywnego rocka, poezji śpiewanej i piosenki literackiej. Wokalistą zespołu jest, posługujący się charakterystyczną manierą melorecytacji, poeta Marcin Świetlicki. Podczas michałowickiego koncertu grupa zaprezentowała zarówno starsze kompozycje, jak i najnowsze, co tylko potwierdziło ich nieustającą spójność artystyczną. Koncert odbył się na terenie strefy rekreacji w Michałowicach a obchodzące swój jubileusz trzydziestolecia działalności Świetliki dowiodły, że połączenie poezji śpiewanej z nurtem alternatywnego rocka tworzy wyjątkową spójność i solidną dawkę artystycznych doznań.

PIKNIK RODZINNY - ZIELONO MI!

21 maja 2022 r.

Na placu Ignacego Jana Paderewskiego w Komorowie podczas pikniku królowały wielobarwne motyle, które były  motywem przewodnim tego cyklicznego już wydarzenia. 

Uroczystego otwarcia pikniku dokonała prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów „Komorowianie” Hanna Barlak wraz z wójt gminy Michałowice, Małgorzatą Pachecką oraz reprezentującymi współorganizatorów pikniku: Anną Ziółkowską – przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich „Dziewczyny z Komorowa” i Miką Osińską z Koła Gospodyń Wiejskich „Pęciczanki”.

W części artystycznej uczniowie z ZSO w Komorowie zaprezentowali przedstawienie teatralne. Wyjątkowy był także występ Anny Majkowskiej, ukraińskiej uchodźczyni. Młoda i niezwykle utalentowana artystka zaśpiewała kilka swoich niezwykle lirycznych kompozycji, ale także rozpowszechnioną przez Pink Floyd „Czerwoną kalinę”. 

W finałowym koncercie dla mieszkańców naszej gminy wystąpiła formacja muzyczna „Doris Retro Band”. Stworzona przez zawodowych muzyków jazzowych grupa wystąpiła z programem przebojów zarówno w stylu jak i klimacie retro i glamour. 

Scena na placu Paderewskiego była też wyjątkowym miejscem edukacyjnym. To właśnie tu w trakcie pikniku mieszkańcy mieli okazję wysłuchać pouczającego wykładu Mai Popielarskiej – „Zielono od pierwszego wejrzenia” oraz Agnieszki Senderskiej – „Zielone odstraszacze komarów i kleszczy”.

Równie wiele i ciekawie działo się poza sceną. Atrakcji było mnóstwo: stoiska z rękodziełem, dobrą książką, warsztaty artystyczne, konkursy, kąciki zabaw i gier, malowania buziek, nauka jazdy na monocyklu i strefa wymiany roślin. Tego dnia nie sposób było się nudzić w Komorowie.

Zdjęcie Wójt Gminy Michałowice mówiącej przez mikrofon w towarzystwie kobiet.
Zdjęcie dzieci odgrywające przedstawienie.
Zdjęcie dzieci wykonujące prace plastyczne na macie w lesie.

GROSZKI, RÓŻE I NIE TYLKO – KONCERT DANUTY STANKIEWICZ

26 maja 2022 r.

Z okazji Dnia Matki, w sali multimedialnej Urzędu Gminy odbył się wyjątkowy koncert dla wszystkich mam.


Gwiazdą koncertu była Danuta Stankiewicz, która wystąpiła ze swoim autorskim programem zatytułowanym „Groszki, róże i nie tylko”. Ta poetycko-muzyczna podróż z piosenkami m.in. Ewy Demarczyk, Wioletty Villas, Ludmiły Jakubczak, Marii Koterbskiej i Marino Mariniego sprawiła zgormadzonej publiczności wiele radości, a także okazji do wspólnej zabawy z artystką.


Jako suport przed koncertem Stankiewicz wystąpił młody talent z Ukrainy, Nazar Wasenda, który zaśpiewał ukraińską pieśń ludową. Natomiast w trakcie koncertu, kiedy to mamy z zaciekawieniem słuchały Danuty Staniewicz dzieci uczestniczyły w warsztatach, w trakcie który przygotowały przepiękne okolicznościowe laurki i które wręczyły swoim mamom po koncercie. 


Po koncercie na publiczność czekała jeszcze jedna niespodziana, która była wystawa malarstwa autorstwa Neli Berezii „Kwiaty” i Tetiany Wasendy „Pory roku”.

Zdjęcie kobiety trzymającej bukiet kwiatów.
Zdjęcie dziewczynki przy stoliku z artykułami plastycznymi.
Zdjęcie osób oglądających obrazy.

BUDŻET OBYWATELSKI - projekty kulturalne

W ramach środków przyznanych z Budżetu Obywatelskiego 2022 znalazło się kilka projektów kulturalnych: 

zdjęcie kobiet grających na fortepianie i wiolonczeli.
Plakat "Warsztaty śpiewu".
Zdjęcie osób zebranych w sali i grających na bębnach.
Zdjęcie przedstawia widownie oglądającą seans w kinie plenerowym.
Zdjęcie osób leżących na leżakach.

kino plenerowe

W 2022 r. zorganizowano 5 seansów:

integracja DLA dzieci i młodzieży z hostomela

18 lipca 2022 r.


W parku w Regułach goszczono 43 dzieci i młodzieży wraz z 7 opiekunami z ukraińskiego Hostomela. Był to ich ostatni dzień tygodniowych wakacji w Polsce zorganizowanych przez Powiat Pruszkowski przy współpracy z samorządami i firmami, w tym z Gminą Michałowice. Uczestnicy integracji mogli aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w licznych zabawach i konkurencjach. Wspólnie malowano murale, które można było później zobaczyć w regulskiej świetlicy i urzędzie gminy, a na zakończenie biesiadowano przy ognisku. Wszyscy goście otrzymali gminne upominki oraz maskotki. Uśmiech na twarzach zagranicznych gości dawał satysfakcję organizatorom, że choć na chwilę przyczynili się, że dzieci i młodzież z Ukrainy miały normalny świat. 

Zdjęcie dzieci malujących na płycie.
Zdjęcie przedstawia pieczenie kiełbasek na ognisku.

56. Rajd po Kamienistej Drodze - uroczystości patriotyczne w Pęcicach

24 lipca 2022 r.

W Pęcicach odbył się 56. Rajd po Kamienistej Drodze, upamiętniający poświęcenie bohaterów poległych w Bitwie pod Pęcicami i w Powstaniu Warszawskim. 

Uczestnicy uroczystości na początku wysłuchali koncertu fortepianowego a zwieńczeniem tej części było wspólne śpiewanie pieśni powstańczych przez obecnych uczestników. Następnie odbyła się msza polowa a po niej uroczysty Apel Poległych. Najpierw nastąpiło wejście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego Dowództwa Garnizonu Warszawa wraz z trębaczem i werblistą oraz pocztami sztandarowymi, na czele z żołnierzami 1. Warszawskiej Brygady Pancernej niosącymi sztandar IV Obwodu AK Ochota. Po czym odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Po przemowach dostojnych gości nastąpiło wręczanie medali „Orzeł Pęcicki” - są one przyznawane za kultywowanie w społeczeństwie, a szczególnie wśród młodzieży, pamięci o bitwie pęcickiej i Powstaniu Warszawskim. Po odczytaniu Apelu Poległych miała miejsce salwa honorowa i składanie wieńców i wiązanek. Przed złożeniem kwiatów nastąpiło zapalenie i złożenie Znicza Pamięci. 

Zdjęcie mężczyzny grającego na fortepianie.
Zdjęcie Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z kwiatami.
Zdjęcie przedstawia kwiaty złożone pod pomnikiem poległych w Powstaniu Warszawskim.

Dni Gminy Michałowice 2022

24 września -25 września 2022 r.

Ostatni wrześniowy weekend był wyjątkowo obfity w różne atrakcje. Pierwszego dnia, w sobotę, odbył się piknik ekologiczny i gra terenowa "Weź głęboki oddech" (a na nim m.in. warsztaty ekologiczne, wyścigi robotów solarnych, eco mydła i eco biżuteria, koło fortuny z eco zagadkami). Natomiast wieczorem - spektakl teatralny "Tangosphere". Potężny ładunek emocjonalny, oryginalna harmonia i rytm, a także elektryzujący taniec stanowiły za największe atuty przedstawienia. 

Drugiego dnia, w niedzielę już o godz. 13:00 wystartował "Festyn rodzinny", a zwieńczeniem wyjątkowych Dni Gminy Michałowice był koncert Dawida Kwiatkowskiego.

Zdjęcie wójt Gminy Michałowice mówiącej przez mikrofon.
Zdjęcie dzieci oglądających teatrzyk kukiełkowy.
Zdjęcie kobiety przy stoisku z maskotkami.
Zdjęcie rozświetlonej sceny i publiczności.
Zdjęcie osób siedzących przy czerwonym stoliku wypełniających dokumenty.
Zdjęcie artystów na scenie.

Wykład podróżniczy "Żyj ponad 100 lat!"

4 października 2022 r.

W niezwykłą podróż po Sardynii (wyspy w strefie „ Blue Zone”, będącej wśród pięciu miejsc na świecie, gdzie żyje najwięcej ludzi ponad 100 lat) zabrał publiczność zgromadzoną w sali multimedialnej urzędu gminy Michał Cessanis - dziennikarz, podróżnik, wicenaczelny magazynu National Geographic Traveler.


Podróżnik odwiedził na Sardynii m.in. wioskę Lollove w górzystym regionie Barbagia, gdzie mieszka najwięcej sardyńskich stulatków, a przy tym nie ma tam księdza, sklepu i lekarza na stałe. Zdradził dlaczego Sardyńczycy żyją długo, a także opowiedział o specjałach kulinarnych oraz pięknie i dzikości przyrody, które skrywa wyspa.   


Wykład zrealizowany w ramach Programu Polityki Senioralnej Gminy Michałowice na lata 2021-2024 - Uniwersytet Edukacyjny.  

Zdjęcie osób zebranych w sali na wykładzie.
Zdjęcie osób w sali siedzących na krzesłach.

obchody narodowego Święta Niepodległości 

11 listopada 2022 r. - Michałowice oraz Komorów

W Dzień Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy gminy Michałowice zebrali się w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Michałowicach by wspólnie uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. Spotkanie rozpoczęła msza św. za ojczyznę, następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów: Iwony Kmiecik – śpiew i fortepian, Luisa Nubiola – saksofon, Michała Stawarskiego – fortepian i gitara. 

Natomiast o 14:00 na Placu Paderewskiego w Komorowie w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych pod hasłem „Komorowski Wehikuł Czasu 2022”, KGW "Dziewczyny z Komorowa" zorganizowały piknik historyczny, na którym było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, odbył się pokaz kawalerii w rynsztunku wraz z pozorowanymi walkami oraz wspólny Polonez. Nie zabrakło również rekwizytów m.in. z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach oraz ze zbiorów własnych mieszkańców. W specjalnie przygotowanych strefach można było zobaczyć dawne pojazdy, rowery, a także aparaty fotograficzne oraz lampy naftowe. 

Zdjęcie mężczyzn grających na saksofonie i organach.
Zdjęcie kobiet w strojach
Zdjęcie mężczyzn w strojach wojskowych jadących na koniach.
Zdjęcie artysty grającego na gitarze.
Zdjęcie mężczyzn z gitarami.
Zdjęcie Wójt Gminy Michałowice i innych kobiet oglądające występ artystyczny.

RECITAL ALOSZY AWDIEJEWA

27 listopada 2022 r.

Alosza Awdiejew wystąpił w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice z recitalem zatytułowanym „Niech żyje Odessa”, w którym znalazła się spora dawka humoru i piosenek odesskich. Na scenie artyście towarzyszyli wybitni muzycy związani m.in. z krakowską „Piwnicą pod Baranami”: Kazimierz Adamczyk – gitara oraz Michał Półtorak – skrzypce. 

Wypełniona do ostatniego miejsca sala multimedialna wysłuchała klimatycznych piosenek żydowskich i szemranego półświatka z Odessy. Oczywiście wszystko okraszone wieloma anegdotami i dowcipami, które bawiły publiczność do łez. Podczas ponad półtoragodzinnego występu nie brakowało również odniesień do obecnej sytuacji. Naturalnie wszystko z właściwą dla Aloszy Awdiejewa sarkastyczna nutą.

Niewątpliwie niedzielny recital był dla zgromadzonej publiczności okazją na spotkanie z wielkim artystą. Artystą, człowiekiem wielkiej kultury, obdarzonym wielkim poczuciem humoru i dystansem do siebie.   

Po zakończeniu koncertu, opuszczająca salę multimedialną publiczność nie kryła zachwytu. Był czas na autografy, pamiątkowe fotografie, a w kuluarach słychać było słowa uznania.

ŚWIĄTECZNY CZAS w Gminie Michałowice

4 i 10 grudnia 2022 r.


Okres przed Świętami Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas skłaniający do spędzenia wspólnych chwil w radosnym oczekiwaniu. Na terenie gminy odbywa się wtedy szereg inicjatyw kulturalnych. Warto pokazać choć niektóre z nich. 


Na terenie OSP w Nowej Wsi 4 grudnia odbyły się warsztaty świąteczne. Przygotowano m. in.: stroiki świąteczne, bombki, ozdoby świąteczne, łańcuchy choinkowe, dekorowano pierniki i oczywiście wspólnie kolędowano. Atrakcją dla najmłodszych była fotobudka z Mikołajem, sanie z kucykiem, przyjazd MotoMikołajów, teatrzyk kukiełkowy "Pomocnicy Św. Mikołaja" czy ognisko strażackie z kiełbaskami.


Tego samego dnia na parkingu przed Urzędem Gminy odbył się tradycyjnie już organizowany „Świąteczny Kiermasz Rękodzieła” w Regułach. Cały parking wypełnił się świątecznymi ozdobami i artykułami, które bez wątpienia sprawiły obdarowanym wiele radości. Na straganach wystawcy oferowali przeróżne przedmioty od biżuterii poprzez makramy, zabawki, gry, koronki, hafty, czapki, ubrania, ceramikę, poduchy, torby, torebki po niespotykane wyroby z drewna. Oczywiście prym wiodły ozdoby świąteczne wśród których nie brakowało stroików, wianków, bombek i koronkowych ozdób na choinkę. Na kiermaszu nie brakowało także okazji do wykazania się zdolnościami manualnymi. Każdy mógł własnoręcznie stworzyć namiastkę lasu w słoiku lub przyozdobić świąteczne pierniczki. Kulinaria zresztą były obecne także na stoiskach wystawców: były konfitury, ciasta, pierniki. Można było skosztować, kupić lub zamówić na świąteczny stół. Świąteczny kiermasz postanowili także odwiedzić MotoMikołaje, którzy właśnie tego dnia podróżowali po gminie. Jeśli chodzi o zdjęcia to niezła zabawa trwała w kąciku, w którym na odwiedzających czekał wraz ze swoimi pomocnikami św. Mikołaj oraz w namiocie z fotobudką. Oczywiście świąteczny kiermasz nie mógł się obyć bez świątecznych piosenek w wykonaniu uczniów naszych szkół, a także rozstrzygnięcia konkursu na Bożonarodzeniową kartkę świąteczną. Wszystkie prace były prezentowane na wystawie przed urzędem. 


Radosny korowód Mikołajów na swych motosaniach odwiedził gminę Michałowice w niedzielę, 4 grudnia, dostarczając najmłodszym mieszkańcom mnóstwo radości. MotoMikołaje wyruszyły w podróż po gminie rozpoczynając ją w Komorowie by zawitać później do Nowej Wsi, Pęcic, Pęcic Małych, Suchego Lasu, Sokołowa, Michałowic i Opaczy-Kolonii - w każdym miejscu budząc uśmiech na twarzy zarówno dzieci jak i starszych mieszkańców. Finał tegorocznego przejazdu MotoMikołaje zaplanowali podczas kiermaszu świątecznego


Natomiast 10 grudnia Święty Mikołaj i jego pomocnicy ponownie zawitał do gminy. Na dzieci tego dnia czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice. Cała sala multimedialna, hol, a także parking przed urzędem wypełniała świąteczna atmosfera. Aż siedem stref warsztatów i zabaw w tym: warsztaty lampionów i figurek świątecznych, warsztaty makaronowych aniołków prowadzone przez KGW „Michaśki” z Michałowic, warsztaty ozdób świątecznych prowadzone przez KGW w Pęcicach „O rety kobiety!” i warsztaty ozdabiania pierniczków prowadzone przez KGW „Koło Kobiet Kreatywnych” z Suchego Lasu. Tu od razu trzeba przyznać, że to były najpyszniejsze warsztaty podczas tegorocznej „Mikołajowej Niespodzianki”. Niemal każdy element zdobniczy został wypróbowany, a dokładniej posmakowany przed jego użyciem. Oczywiście wszystko dla dobra końcowego efektu, a że przy okazji było pysznie, to dodatkowy plus dla uczestników. Równie ciekawie i zabawnie było w strefach gier oraz malowanek. Natomiast na chwilę wytchnienia można było liczyć podczas bajkowego teatrzyku, których na dzieci czekał w holu urzędu. Działo się także na zewnątrz, gdzie zapach gofrów, pankejków, gorącej herbaty i czekolady unosił się w powietrzu. To wszystko za sprawą pomocników Mikołaja, którzy przyjechali na sobotnią imprezę swoim food truckiem. Wspólne śpiewanie kolęd i świątecznych piosenek było dobrym wstępem do kontynuacji zabawy na powietrzu, które z pewnością wprowadziły dzieci w doskonały nastrój zbliżających się świąt. 

Zdjęcie Wójt Gminy Michałowice i mężczyznami w strojach Św.Mikołaja.
Zdjęcie misia na motocyklu w stroju Mikołaja świętego.
Zdjęcie dzieci ozdabiające pierniki.

wydatki na działalność bibliotek
w 2022 r.

1 395 010

+10,72%

do roku 2021


Zobacz więcej: Czytelnictwo gminne


dotacje na kulturę
w 2022 r.

664 870

+63,93%

do roku 2021


Zobacz więcej: Współpraca z organizacjami pozarządowymi


wydatki na działalność KULTURALNĄ finansowaną Z FUNDUSZY SOŁECKICH I OSIEDLOWYCH W 2022 r.

740 319

+19,50%

do roku 2021

Zobacz więcej: Budżet obywatelski, fundusz sołecki i osiedlowy

wydatki na utrzymanie świetlic
i działalność kulturalną W 2022 r.

681 427

-3,09%

do roku 2021

wydatki związane z utrzymaniem zabytków W 2022 r.

229 382

+1045,49%

do roku 2021